20 Ocak 2012 Cuma

Kaçak yakıta dört koldan mücadele

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: 'Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadeleyi çok değişik kollardan yürütüyoruz'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadeleyi çok değişik kollardan yürütüklerini kaydetti.

Yazıcı, Abant'ta düzenlenen Kaçakçılıkla Mücadele ve Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadelede Karşılaşılan Sorunlar ve Hukuki Boyut Çalıştayı'nın açılışında bu tür çalışmaları son derece önemsediklerini anlattı.

Her ülkenin belli sorunları olduğunu ancak, çalıştay konusu olan akaryakıt kaçakçılığının Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Yazıcı, sorunun ekonomik ve adli boyutu olduğunu, kanun içeriği itibariyle bunların tasnif edilmesi, sınıflandırılması ve cezalandırılma boyutu olduğunu kaydetti,

Yakalanan ürünlerin tasfiye sürecinin de önemli bir sorun olduğuna işaret eden Bakan Yazıcı, sözü edilen ürünlerin imha, depolanmasının da önemli sorun olduğunu belirterek, ''Enerji, ekonominin en önemli alanlarından biri. Çünkü artık her şey enerjiye dayalı... Enerji ile üretiyorsunuz, enerji ile satıyorsunuz. Çalışmalarınızı enerjinin var olduğu ortamlarda sürdürebiliyorsunuz. Böylesi bir alanda akaryakıt kaçakçılığının enerji kavramı kapsamında, gerçekten ekonomi ile ilişkisi, bağlantısı son derece önemli... Ve kamu harcamalarının yatırıma tahsis edilen ödeneklerin hepsinin yer aldığı bütçeyi dikkate aldığınızda bütçe gelirlerinin büyük bir kısmı  enerjiden elde edilen vergilerden oluşuyor. Düşünün, bu kadar büyük bir miktar vergi geliri olan bir ürünün kaçak yollarla ülkeye girişini...'' diye konuştu.

Türkiye ilk defa 22. dönemde akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele ya da bu alandaki sorunların tespiti amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) araştırma komisyonu oluşturduğunu, uzun süreli bir çalışmanın yapıldığını ve sonuçların ortaya konulduğuna işaret eden Yazıcı, o günden bu yana Başbakanlık genelgesiyle, akaryakıt kaçakçılığı ile koordinasyonu kurulu oluşturulduğunu anımsattı.

Çalışmaların koordinasyon içinde sürdürüldüğünü, yılda en az iki kez kendisinin başkanlığımda bu koordinasyon içerisinde yer alan kamu kuruluşlarıyla toplantılar yaptığını dile getiren Hayati Yazıcı, şunları kaydetti:

''Özellikle akaryakıt kaçakçılığıyla mücadeleyi çok değişik kollardan yürütüyoruz. Gümrüklü yer ve sahalardan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı elemanları, deniz üzerinde bu tür ürünlerin kaçakçılığıyla mücadele eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin bütün deniz güzergahlarında radarlı takip sistemi devreye girmiş durumda... Bunlar yapılıyor bizim de gümrüklü yer ve sahalarımız modern teknolojilerle donatılmış durumda... Yeni mekanımıza 3-4 ay içinde taşındığımızda bütün gümrüklü yer ve sahaları özellikle gümrük kapılarını merkezden izleyebilecek durumdayız. Araçların takibi ile alakalı araç takip sistemimiz devrede, bunları yapıyoruz.''

Yurt dışına giriş çıkış yapanların araçlarının depolarını doldurup akaryakıt getirme imkanları olduğunu, kimi zaman bu faaliyet dolayısıyla çok büyük miktarda kaçak ürün taşındığı iddialarının olduğunu belirten Yazıcı, bunların sayısal olarak hesaplanıp, depolarında artı eksi toleransı içerisinde rakamlandırıldığı zaman Türkiye'de varolan kaçak yakıtın bu yolla girişinin olmadığı kanısında olduklarını kaydetti.

Hayati Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Önemli etkenlerden biri ama tamamen bu yolla değil, değişik yöntemler kullanıyorlar. İşte bir tanesi de biliyorsunuz, gümrüklü yer ve sahalar dışında hudutlarda ve o hudutlar üzerinde yerleşim yapan insanlarımızın hayvan sırtında taşımak suretiyle yaptıkları faaliyetler var. Bu anlamda o noktalarda gümrük noktası oluşturacağız. Bu çalışmamız sürüyor. Komşu ülkeyle elbette ki paralel yürümek şartıyla bunlardan bir tanesi de son zamanlardaki güncel olan Şırnak Gülyazı'da yapacağız. Ve bu alandaki taşıma ihtiyacından kaynaklanan standart depo kapsamında, öyle araç sahibi var ki günde birkaç defa giriş çıkış yapmış kapılardan. Araç takip sistemi programına girdiğimiz zaman aracın plakasını yılda, günde kaç defa, hangi saatte giriş çıkış yapmış bunu görebiliyoruz. Baktığımızda günde birkaç defa giriş, çıkış yapan araçlar var. Ve bunlar mutlaka bu akaryakıtı getirmek üzerine yapmışlar. Onun için Bakanlar Kurulu kararıyla değişiklik yaptık 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek. Geçen hafta yayımlandı.''

-Kilis'te bekletilen İran plakalı TIR'lar-

Konuşmasının ardından çalıştaydan ayrılan Yazıcı, daha sonra Bolu Valiliği'ni ziyaret etti.

Yazıcı, burada gazetecilerin ''Kilis'te bekletilen TIR'ların durumuna ilişkin sorusunu, ''Teknik bir çalışma devam ediyor. Salı günü oluşturulan bir ekip TIR'lara yüklü emtiayla alakalı inceleme yapılıyor. Yani sonuçta Birleşmiş Milletler kararları kapsamında ve Dünya Gümrük Örgütünün belirlediği ilkeler çerçevesinde sakıncalı birşey varsa ona göre işlem yapılır, yoksa da bırakılır yollarına devam ederler. Şu aşamada o konu ile alakalı kamuoyu ile paylaşacağım herhangi bir durum söz konusu değil'' şeklinde yanıtladı.

AA
yakamoz02

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder